Pokud oko nevykazuje žádnou vadu vidění, utváří se obraz vzdálených nebo blízkých předmětů na sítnici. Čočka se vyklenuje a oplošťuje v závislosti na vzdálenostech tak, aby byl vytvořen jasný obraz.
Tento proces se nazývá akomodace. Akomodace umožňuje vidění od několika centimetrů až po nekonečno. Pokud je obraz neostrý, znamená to, že oko vykazuje vadu vidění.
Pozor! Každý, kdo u sebe zpozoruje očí vadu, by se měl co nejrychleji poradit s odborníkem. Včasná korekce může zabránit dalšímu zhoršení zraku.
Mezi nejrozšířenější vady zraku patří vady refrakční. Při nich dochází k chybné lomivosti dopadajících paprsků, která způsobuje, že se obraz na sítnici nezobrazí tak, jak by měl. Důsledkem je neostré vidění.
Při myopii dochází ke špatnému poměru mezi délkou oka a jeho lomivostí. Ohnisko lomivosti obrazu je před sítnicí, což způsobuje neostré vidění do dálky. Příčiny vzniku krátkozrakosti nejsou zatím známé.
Hypermetropie je fyziologická vada, kdy je oko příliš krátké. Ohnisko lomivosti obrazu je tedy za sítnicí, což znemožňuje ostré vidění nablízko. Příčinou vzniku jsou pravděpodobně dědičnost.
Presbyopsie není typická refrakční vada, protože je podmíněna především věkem. Dříve nebo později se projeví u každého. Je důsledkem stárnutí organismu; čočka s věkem ztrácí svou pružnost, ochabuje, vyklenuje se a zplošťuje. Obvykle nastupuje kolem 45. roku života a kolem 60. roku se stabilizuje.
Astigmatismus je fyziologická vada, kdy rohovka není dokonale kruhová a symetrická, ale elipsoidní. To znamená, že takové oko je šišaté. Astigmatismem různého rozsahu trpí přibližně 10% populace.
Pokud máte pocit, že se Váš zrak zhoršil nebo u sebe pozorujete některý z příznaků, můžete se u nás objednat na měření zraku. Dáme Vaše oči dopořádku!